Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

2022 Asgari ücretinin işverene maliyeti ne olacak?

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
Aralık ayı başından beri hem çalışan hem işveren tarafından büyük ilgi ile takip edilen asgari ücret görüşmeleri tamamlandı. 4. Toplantı sonunda uzlaşılan rakamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan açıkladı. 2022 itibariyle Asgari ücrete yüzde 50 artış ile 1428 TL zam yapıldı. Açıklamaya göre yılbaşı itibariyle Asgari ücretten gelir ve damga vergisi alınmayacak.

2022 Asgari ücretinin işverene maliyeti ne olacak?

Konuyu Muhalif yazarı Avukat Zafer Arıhan’a sorduk;


“Cumhurbaşkanı’nın açıklamalarından anladığımıza göre, yeni asgari ücretin işverene maliyeti gelir vergisi oranında düşüyor. Görüşmeler süresince işverenin taleplerinden biri de SGK tarafında da destek verilmesiydi. Bilindiği gibi, sigorta tarafında bir işveren bir de çalışan payı olarak 2 kalem var. Bu maliyeti artırıcı bir unsur , henüz belirsiz ve işverenler açısından merak edilen bir konu.”

AGİ belirsizliği


"Henüz detaylandırılmayan bir diğer konu ise Asgari Geçim İndirimi. AGİ vergiden mahsup edilerek iade ediliyor. Ama asgari ücret damga ve gelir vergisinden muaf tutulacaksa AGİ nasıl verilecek? Cumhurbaşkanı bunu açıklamadı. Bu noktada teknik bir problem var. Bu konuda bir açıklama henüz yapılmadı.”

Asgari Ücretin işverene toplam maliyeti


SGK ve işsizlik sigortası primi dahil olmak üzere işverene toplam maliyet 5 bin 879 lira olacak. Mevcut asgari ücretin işverene toplam maliyeti 4 bin 203 lira düzeyindeydi. İşveren 775 lira SGK primi ve 100 lira işsizlik sigorta primi ödeyecek.

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/2022-asgari-ucretinin-isverene-maliyeti-ne-olacak-34768
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst