Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

AB ülkeleri sınırlarına duvar: Göçmenlerin Polonya yolu da kesiliyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
10,935
Tepkime puanı
0
Alman makamları, Polonya ve Belarus üzerinden ülkeye gelen göçmen sayısının son aylarda keskin bir şekilde arttığını ifade etti.

Alman haber ajansı dpa’nın aktardığına göre, Alman federal polisi bu yıl 4 bin 300’den fazla kişinin Polonya’dan yasadışı olarak sınırı geçtiğini ve göçmenlerin çoğunun Irak, Suriye, Yemen ve İran’dan geldiğini söyledi.

Polis, bu yıl Ocak-Temmuz ayları arasında “Belarus rotası” ile seyahat eden 26 kişinin izinsiz olarak Almanya’ya geldiğini de sözlerine ekledi. Bu sayı Ağustos’ta 474 iken Eylül’de 1914’e, Ekim’in ilk 11 gününde 1934’e yükseldi.

İLTİCA MERKEZLERİNE EK ÇADIRLAR KURULDU

Yeni gelenlerin çoğu, Almanya’nın doğusundaki Brandenburg eyaletindeki sığınma kabul merkezlerine yerleştiriliyordu. 3 bin 500 kişi ile sınırlı olan bu merkezler, gelen göçmen sayısını karşılamayınca, yetkililer bu merkezlere 2 bin çadır daha ekledi.

Almanya’nın Eisenhuettenstadt kentindeki yabancılar dairesi başkanı Olaf Jansen, “Durum dramatik değil, ancak zor. Yeni gelenler arasında koronavirüsün yayılabileceği endişesi var” diye konuştu.

Alman hükümeti, ülkenin doğu sınırındaki göçü durdurmak için çeşitli önlemler üzerinde çalıştığını duyurdu.

İçişleri Bakanlığı sözcüsü Steve Alter dpa’ya verdiği demeçte, “Şu anda hem Almanya’daki hem de yurtdışındaki ortaklarımızla Almanya’ya yasadışı göçü önlemeye yönelik tedbirler hakkında istişareler yapılıyor” dedi.

İLLEGAL GÖÇE KARŞI POLONYA’DA HAREKETE GEÇTİ

Polonya hükümeti de geçtiğimiz günlerde, Belarus sınırında bulunan sığınmacıları geri çevirmek için hareket sensörlü yüksek bir bariyerin inşasını düzenleyecek olan yasa tasarısını onayladı.

Polonya Sınır Muhafızları teşkilatı dün yaptığı açıklamada, sadece bir gün içinde 470 kişi tarafından yasadışı yollarla sınır geçiş girişimi olduğunu ve hepsinin engellediğini söyledi.

Ajans, bu ay şimdiye kadar 6 bin 700 kişinin sınır engelini aşmaya çalışarak ülkeye girme girişiminde bulunduğunu ve yılın başından beri bu sayının 18 bin 300 olduğunu söyledi.

Polonya İç Güvenlik Dairesi, Belarus istihbarat servisleriyle gizlice işbirliği yaparak Polonya’nın çıkarlarına karşı çalıştığından şüphelenilen bir Polonyalı adamı tutukladığını söyledi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst