Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

AKP’nin yeni mülteci söylemi BM’yi harekete geçirdi

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,646
Tepkime puanı
0
Göç Bakanlığı kurma çalışmalarının hızlanması ve AKP’den gelen artık yeni mülteci kabulünün söz konusu olmadığına yönelik açıklamalar Birleşmiş Milletler’i (BM) harekete geçirdi. Kulislerde konuşulan, özellikle suça karışan Suriyeliler’in geri gönderilmesine yönelik adımlar atılacağına yönelik bilgiler üzerine BM de Türkiye’deki durumu değerlendirmeye başladı.

BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin tüm bu gelişmeleri değerlendirmek üzere yakın zamanda Türkiye’ye bir ziyaret planladığı öğrenildi.

T24’ün haberine göre, Ankara Altındağ’da yaşanan olaylardan sonra harekete geçen İçişleri Bakanlığı, bir dizi önlemi gündemine aldı. Kulislere yansıyan bilgilere göre hükümet de bir yandan Göç Bakanlığı kurulmasına yönelik planlamalar yapıyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dBakan Çavuşoğlu: İlave mülteci yükü kaldıramayız​

    dÇelik: Bir tane daha mülteci alacak kapasitemiz yok, burası yol geçen hanı değil​
Eşzamanlı olarak suça karışan mültecilerin daha hızlı biçimde ülkelerine gönderilmeleri ya da sınır dışı edilmeleri konusunda çalışmalar yürütüldüğü iddia ediliyor. Göç İdaresi Genel Müdürlüğü ve AFAD yetkililerinin de katıldığı toplantılarda bu konularda alınacak önlemler tartışılıyor.

GERİ DÖNÜŞ KOŞULLARI NASIL SAĞLANACAK

Bu gelişmeler üzerine BM Mülteciler Yüksek Komiseri Filippo Grandi’nin Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüşmek üzere yakın zamanda Türkiye’ye bir ziyaret planladığı öğrenildi. Edinilen bilgiye göre Grandi’nin ajandasında başta tüm dünyanın gözlerinin çevrildiği Afgan göçü olmak üzere, Türkiye’de artan mülteci karşıtlığı ve Göç Bakanlığı kurulmasına ilişkin çalışmaların hızlandığı iddiaları bulunuyor. Suriyelilerin geri gönderilmesine yönelik hazırlık iddialarını da gündemine alan Grandi, Türk yetkililerle yapacağı görüşmelerde BM tarafından halen güvenli ülke olarak kabul edilmeyen Suriye’ye geri dönüşün koşullarını da değerlendirecek.

TÜRKİYE’YE TEŞEKKÜR ETMİŞTİ

Grandi, Ankara’nın geçici koruma kaydına kapatılması ve bu yöndeki politika değişikliklerini hatırlatarak, şu ana kadar yapılan çalışmalardan geri adım atılıp atılmadığı sorusunu da yöneltecek.

Grandi, iki yıl önceki Türkiye ziyaretinde “3,6 milyonu Suriyeli başta olmak üzere, 4 milyondan fazla mülteciye ev sahipliği yaptığı için Türkiye’yi övmek istiyorum” ifadesi ile Türkiye’ye teşekkür etmişti.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst