Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Amerika’nın cevabı gecikmedi

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) lideri ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın New York’ta temaslarda bulunduğu esnada CBS News’e verdiği mülakat Ankara-Washington hattında tansiyonu bir anda yükseltti.

Erdoğan’ın Rusya’dan ikinci S-400 hava savunma sistemini satın alabileceğini belirtmesi üzerine Amerika Birleşik Devletleri’nden (ABD) cevap gecikmedi.

BEYAZ SARA, YUNAN MEDYASINI MUHATAP ALDI

Yunan devlet televizyonu ERT’ye mülakat veren ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Rusya’dan yeni silah alınması hâlinde iki ülke arasındaki ilişkilerin zarar görebileceğini söyledi.

Yunan basını, “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın S-400 ile ilgili açıklamalarından saatler sonra Washington böyle bir adımın yeni müeyyideleri tetikleyebileceğini duyurdu.” ifadelerini kullandı.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin haberini ERT, “Dışişleri Bakanlığı: Eğer Rusya’dan yeni S-499 satın alınırsa yeni müeyyide konusunda uyarı geldi” başlığını kullandı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dPutin’den ne isteyecek?: Erdoğan’ın “çok gizli” Soçi planı​

    dErdoğan’ın zırhlı Mercedes’i 270 bin dolara Amerika’ya uçtu​

    dErdoğan: Rejim Soçi sınırlarına çekilmeden sorun çözülmez​
Yetkili, “Biz Türkiye’ye Rusya’dan yeni silah alımının Amerika’nın Hasımlarıyla Müeyydiler Yoluyla Mücadele Etme Kanunu’nu (CAATSA) tetikleyebileceğini ve 2020 yılı aralık ayında alınanlardan hem hariç hem de onlara ek olarak müeyyide uygulayabileceğimizi açıkça söylemeye devam ediyoruz.” dedi.

ABD’li yetkili, “Biz Türkiye ile her seviyede ve her fırsatta Rusya’dan S-400 sistemi almamalarını ya da bunlara ek olarak Rus askeri ekipman almamaları yönünde uyarılarda bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst