Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Ankara’nın barışmak istediği Kahire ile arasında SİHA krizi çıkabilir

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
10,936
Tepkime puanı
0
Türkiye’nin Etiyopya ve Fas’a silahlı insansız hava aracı (SİHA) satmak üzere anlaşmaya vardığı bildirildi. Bu durum, Nil nehri üzerinde kurduğu hidroelektrik baraj nedeniyle Etiyopya’yla arasında anlaşmazlık bulunan Mısır’ın büyük rahatsızlığına neden oldu.

Reuters haber ajansına bilgi veren iki Mısırlı güvenlik kaynağı, Kahire’nin ABD ve bazı Avrupa ülkelerinden, Türkiye’nin Etiyopya’yla yaptığı SİHA anlaşmasını engellemesi için yardım talep ettiğini bildirdi. Üçüncü bir Mısırlı kaynak ise, böyle bir SİHA anlaşmasının, Ankara ve Kahire arasındaki normalleşme görüşmelerde ele alınıp açıklığa kavuşturulması gerektiğini söyledi.

Türkiye resmen Etiyopya ve Fas’la herhangi bir silahlı insansız hava aracı anlaşması imzalayıp imzalamadığına ilişkin açıklama yapmadı. Ancak Reuters’e bilgi veren bir Türk yetkili, Etiyopya ve Fas’ın, yedek parça garantileri ve eğitimi de içeren anlaşmalarla Bayraktar TB2 dronlarını satın alma talebinde bulunduklarını doğruladı. Ayrıca Fas’ın Mayıs ayında sipariş ettiği ilk silahlı insansız hava aracı grubunun teslim edildiği bildirildi. Bayraktar TB2 drone’ları AKP lideri Cumhurbaşkanı Recep T. Erdoğan’ın damadı Selçuk Bayraktar’ın ailesinin sahibi olduğu şirket tarafından üretilip satılıyor.

Resmi veriler, Türkiye’nin savunma ve havacılık ihracatının son iki ayda Fas ve Etiyopya’ya keskin bir şekilde arttığını göstermekle birlikte, SİHA satışlarının ayrıntılarını içermemektedir. Türkiye İhracatçılar Meclisi’ne göre, Etiyopya’ya savunma ve havacılık ihracatı, geçen yılın aynı döneminde 203.000 dolardan bu yılın ilk üç ayında 51 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemlerde Fas’a ihracat ise 402 bin dolardan 78.6 milyon dolara çıktı.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dRusya’yı kızdıracak açıklama: Türk SİHA’larının üretileceği yeri belirledik​

    dABD Kongre üyeleri: Türkiye’ye drone teknolojisi ihracatını askıya alın​
Etiyopya ordusu ve başbakanlık, konuyla ilgili yorum yapmaktan kaçındı. Keza Fas hükümeti de silah alımlarını kamuoyu önünde tartışmadığı için bilgi taleplerini cevapsız bıraktı.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst