Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Avrupa’da göçmen krizi: Polonya, Belarus sınırında olağanüstü hal ilan etti

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,646
Tepkime puanı
0
Polonya hükümeti, Avrupa Birliği’ne (AB) geçmeye çalışan göçmenleri durdurmak için Belarus sınırında olağanüstü hal ilan etti. Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Belarus sınırında yer alan 2 şehirde olağanüstü hal kararı aldı. Ülke, 1989’da Sovyet hükümet biçimini bıraktığından bu yana ilk kez olağanüstü hal önlemlerini kullanmış olacak.

Aylardır Polonya ve diğer AB ülkeleri, Belarus’u, bloğun yaptırımlarına misilleme olarak göçmenleri sınırlara doğru sürerek “hibrit savaşa” girmekle suçluyor. Polonya hükümetine göre Ağustos ayında 3 bin kişi Polonya ve Belarus sınırını geçmeye çalıştı, ancak çoğu sınır muhafızları ve askerler tarafından durduruldu. Sınırı geçmeye çalışan göçmenlerin sayıları son haftalarda ikiye katlandı. Polonya, son haftalarda Belarus sınırına gelen göçmen akımı nedeniyle Minsk yönetimini suçluyor. Belarus’un otoriter lideri Lukashenko, göçmenleri AB’ye geçmeye çalışmaktan alıkoymayacağını açıklamıştı.

BAŞBAKAN MORAWİECKİ: “SINIRDAKİ DURUM HALEN DAHA GERGİN”

Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, Salı günü basına verdiği demeçte, sınırdaki durumun kritik ve gergin olduğunu söyledi. Morawiecki, “Belarus sınırındaki durum bir kriz ve hala gergin. Bunun nedeni, Lukashenko’nun rejiminin çoğu Irak’tan gelen insanları AB topraklarına taşımaya karar vermesidir. Irak vatandalarının ülkelerimizin topraklarındaki durumu istikrarsızlaştırmak amacıyla bu insanları Polonya, Litvanya ve Letonya topraklarına itmek amacında.’’ dedi. Polonya’da olağanüstü hal uygulaması, 30 gün sürecek önlemlerle sınırın 3 km yakınında bulunan yaklaşık 200 kasabayı kapsayacak. Tedbirlerin kesin detayları açıklanmadı, ancak İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, uygulamanın yerel sakinler üzerinde çok az etkisi olacağını ve dışarıdakilere kısıtlamalar getireceğini söyledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAvrupa göçmen krizi: 500’den fazla kişi İtalyan adasından kurtarıldı​

    dAB Orta Asya ülkelerine de göçmenleri tutması için para verecek​
Öte yandan, Polonya hükümeti, mahsur kalan göçmenlere yönelik muamelesi nedeniyle ağır bir şekilde eleştirildi. Aktivistlerin yiyecek sağlama çabaları geri çevrildi ve insanların sağlığı hakkında ciddi endişeler dile getirdiler. Polonya ayrıca, insanların uluslararası koruma başvurusunda bulunma yönündeki sözlü taleplerini görmezden gelmekle de suçlanıyor. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi o zamandan beri Polonya’dan gruba yiyecek, su ve geçici barınak gibi yardımlar sağlamasını istedi.

SINIR BOYUNCA ÇEKİLEN 100 KM’LİK DİKENLİ ÇİTİN İNŞAASI TAMAMLANDI

Polonya, Belarus sınırı boyunca 100 km uzunluğundaki dikenli tel çitin inşaasını neredeyse tamamladı. Ordu, 3 metre yüksekliğindeki yapıyı bir haftadan biraz daha uzun bir süre önce inşa etmeye başladı. O zamandan beri 13 kişi burayı yıkmaya çalışmaktan tutuklanırken, muhalif politikacılar, insan hakları savunucuları ve dini liderler yardım ulaştırmak ve göçmenlere ulaşmak için sınırda kamp kuruyor ve bölgeyi ziyaret ediyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst