Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Biden’dan, 11 Eylül belgelerinin gizliliğinin kaldırılması için kararname

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
61,883
Tepkime puanı
0
ABD Başkanı Joe Biden, cuma günü bir kararname yayımladı. Biden, “11 Eylül saldırılarının 20. yılı yaklaşırken, ABD halkının o saldırılar hakkında hükümetlerinin ne bildiğini tam anlamıyla anlama hakkı var” dedi.

Gizliliği kaldırılacak belgeler arasında Riyad’ın saldırılarla bağlantısını inceleyen ‘Encore Operasyonu’nun bulguları da bulunuyor. Belgelerin, önümüzdeki 6 ay içerisinde parça parça yayımlanacağı belirtililiyor.

Kararnamede tüm belgelerin açılmasının ulusal güvenliğe tehdit oluşturduğuna dikkat çekilse de, “Halkın çıkarları ulusal güvenliğin alacağı hasardan ağır bastığında bilgi gizli tutulmamalıdır” denildi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban: Usame bin Ladin’in 11 Eylül’e karıştığına dair bir kanıt yok​

    dBiden, kongre saldırısını 11 Eylül’e benzetti: Tek fark, ABD başkanının cesaretlendirmesi​
11 Eylül saldırılarında hayatını kaybedenlerin yakınları, FBI tarafından yürütülen ve terör saldırıları ile Suudi Arabistan hükümeti arasındaki olası bağları inceleyen ‘Encore Operasyonu’nun belgelerinin açılmasını istiyordu.

Riyad, Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptırılan iki uçağın kaçırılmasıyla bağlantısı olduğu iddialarını reddetti ve New York’taki federal mahkemede kendilerine açılan davada sanık konumunda bulunuyor.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSoru: 15 Temmuz’la ilgili kanıt yok, Yanıt: 11 Eylül için kanıt mı sorduk​

    dAvrupa’dan Biden’a ağır eleştiriler: ABD Afganistan’dan çekilerek global lider statüsünü kaybetti​
ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarında 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kuleler’e çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak, başkent Washington’da Pentagon’u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü ve yaklaşık 3 bin kişi saldırılar sonucu hayatını kaybetmişti.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst