Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Herat’ta kadın göstericiler Taliban’ı protesto etti

Afganistan’ın Herat şehrinde aralarında kadın hakları savunucuları, üniversite öğrencileri ve devlet çalışanlarının da yer aldığı kadınlar Taliban idaresine karşı bir protesto eyleminde bulundu.

Protestocular, son yirmi yılda elde edilen kazanımların korunması ve kadınların bir sonraki hükümete katılımı için çağrıda bulunan sloganların yer aldığı pankartlar açtılar. Kadınların çalışma ve eğitim alma hakkını da savunan pankartlardan birinde “Kadınların desteği olmadan hiçbir hükümet sürdürülebilir değildir. Talebimiz: eğitim hakkı ve her yönüyle çalışma hakkı” yazılıydı.

Gösteriye katılan kadınlar, uluslararası topluma Afgan kadınlarını unutmamaları çağrısında bulundu. Taliban güvenlik güçleri kadınların valiyle görüşme talebini geri çevirmekle birlikte protestoyu da dağıtmadı.

Bu haberler de ilginizi çekebilir:

• dTaliban: Ekonomimizin ayağa kalkması için Çin bize yardım etmeye hazır​

dAfganistan’da hangi ülke kaç kişiyi tahliye etti? Türkiye ne yaptı?​

dTaliban’ın lider kadrosunda kim, kimdir? Haklarında neler biliniyor?​

Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid kadınların üniversitelerde okumaya devam etmelerine izin verileceğini belirtti. Mücahid kadınların hemşire, polis veya bakanlıklarda asistan olarak çalışabileceğini, ancak kadın bakanların olmayacağını sözlerine ekledi. Geçen hafta Taliban, ileriye dönük olarak erkeklerin ve kadınların ayrı sınıflarda okuyacağını duyurmuştu.

shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8