Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Irak’taki zirvede Macron, Sisi ve Katar Emiri Sani var ama Erdoğan yok

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
Irak, Cumartesi günü Orta Doğu’daki gerilimi azaltmayı amaçlayan bölgesel bir konferansa ev sahipliği yaptı. Bağdat’ın arabulucu olarak oynamak istediği yeni rolü ortaya koyan konferansa katılan devlet başkanları arasında Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi, Ürdün Kralı II. Abdullah, Katar Emiri Temim bin Hamad es-Sani ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron yer aldı.

Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri hükümet başkanlarını gönderirken, Türkiye, Suudi Arabistan ve İran ise konferansta dışişleri bakanları tarafından temsil edildiler.

Konferans marjında İran ve Suudi Arabistan arasında doğrudan bir görüşme gerçekleşip gerçekleşmediğine dair bir açıklama yapılmadı. Ancak Irak, iki ülke arasında Nisan ayında başlayan görüşmelerin devam ettiği bilgisini verdi.

Irak Dışişleri Bakanı Fuad Hüseyin, “Rakip ülkeleri aynı masada bir araya getirmeyi ve aralarında diyalog başlatmayı başarmış olmamız sadece onlar ve bizim için değil, tüm bölge için önemlidir” dedi.

Toplantı Irak Başbakanı Mustafa Kazımi’nin Irak’ı bölgedeki krizlerde tarafsız bir arabulucu olarak gösterme ve onlarca yıllık çatışmadan sonra dünyayla yeniden ilişki kurma çabası olarak gösteriliyor. Kazımi’ye yakın kaynaklar, Irak’ın bölgeyi sarsan krizlerle mücadelede “birleştirici bir rol” oynamaya çalıştığını belirtiyor.

E95VilyWQAse68z-300x200.jpg

Bağdat’taki Irak Siyasi Düşünce Merkezi’ne başkanlık eden İhsan el-Şammari, “Bu zirve, Irak’ın bölgede önemli bir oyuncu olarak geri dönüşüne işaret ediyor. Rakip partilerin aynı masada oturması bu yönde önemli bir adımdır.” dedi.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Kuveyt, dışişleri bakanlarının İranlı mevkidaşı Hossein Amirabdollahian ile görüştüklerini doğruladılar, ancak daha fazla ayrıntı vermediler.

İranlı yetkililer, İran’ın nükleer programı ve uluslararası yaptırımlar konusunda Batılı güçlerle Viyana’da yapılan görüşmelerin sonucuna daha fazla odaklandıklarını söylediler. İranlı bir yetkili Bağdat zirvesi öncesinde Reuters haber ajansına verdiği demeçte, “Irak’taki toplantı sadece Irak ve bölge ülkelerinin Irak’a yardım etmek için nasıl işbirliği yapabileceğine odaklanıyor” dedi.

Konferansın “ortak düzenleyicisi” olan Fransa’nın Cumhurbaşkanı Macron, Cumartesi günkü toplantıyı “tarihi” olarak nitelendirdi ve IŞİD’e karşı verilen yıkıcı savaşın ardından Irak’ın istikrara dönüşünü gösterdiğini belirtti. Fransız lider, ülkesinin ABD geri çekilse bile “terörle” savaşmak için Irak’a asker göndermeye devam edeceğini söyledi. “Amerikalılar hangi seçimleri yaparsa yapsın teröre karşı savaşmak için Irak’taki varlığımızı sürdüreceğiz” dedi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst