Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Kapalıçarşı esnafı doların 17-18 olmasını bekliyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
Merkez Bankasının politika faizini 100 baz puan daha indirme kararı sonrası Kapalıçarşı esnafı dakikalar içinde tahtalarını kapattı. Gazetecilere konuşan bir esnaf doların 17-18 olmasını beklediklerini ifade etti.

TCMB Para Politikası Kurulu (PPK), yılın son toplantısında, 100 baz puanlık indirim kararı aldı. Buna göre, politika faizi 1 puan daha inerek yüzde 14 oldu. Faiz kararının açıklaması öncesi, kurun da çok oynak olduğu dakikalarda Kapalıçarşı esnafı tabelalarını kısa süreliğine kapattı. Faiz kararının ardından esnaf yeniden işlem yapmaya başladı.

Kapalıçarşı esnafı ve piyasa uzmanı Reşat Yılmaz, açıklanan karar sonrasında şunları söyledi:

Merkez Bankası'ndan çıkan karar sürpriz olmadı. Beklenti 100 baz puan düşüreceği yönündeydi. Karar sonrasında dolar 15,70 seviyelerini test etti. Gerçekten 15 lira seviyeleri çok kritik seviyelerde. Dolarda bugünün 15 lira seviyelerinde kapanış yapılması halinde, biz 17-18 seviyelerini de bekliyoruz.

Tansiyon da çok yüksek. Gerçekten hızlı eriyen bir Türk lirası var. Şu anda piyasada da güven olmadığı için vatandaş bu seviyelerde dolara yöneliyor. Birikimi olan dolara yöneliyor. Gerçekten bu yeni ekonomi modelin de ne olduğunu henüz piyasa çözemedi. Bir an evvel bunu yetkililerin anlatması lazım ki piyasaya da bir güven gelsin. Dediğim gibi gerçekten sıkıntı çok büyük. Doların hızı yükselişi gerçekten her şeyi çok etkiliyor. Örneğin; şu an çeyrek altını bin 500 lira seviyelerinde. Geçen sene yılbaşına girerken çeyrek altını 600 lira seviyelerinde işlem görüyordu. Hareket de çok sert şekilde devam edecek gibi bir beklenti var.

Açıkçası yeni ekonomi modelini henüz piyasalar da çözemedi. Ancak ekonomi modeli üretimle mi olacak? Eğer üretimle olacaksa gerçekten çok iyi. Ancak üretime geçmemiz de gerçekten çok zor, çünkü neredeyse tamamen dışa bağımlıyız. Dolar da ülkemizde her şeyin anası oldu. Dolardaki sert yükseliş gerçekten her şeyi çok etkiliyor.

Şu anda piyasada bir güven sorunu var. Güven olmadığı için sıkıntı çok büyük. Örneğin; Merkez Bankası 12,5-13,5 seviyelerinde dövize müdahale etti sıcak parayla. Ancak dövizi durduramadı. Her müdahale de doların yukarı gideceğinin habercisidir.”

Kaynak : https://www.muhalif.com.tr/haber/kapalicarsi-esnafi-dolarin-17-18-olmasini-bekliyor-34783
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst