Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Katar ve Taliban, Kabil Havaalanını yeniden açmak için ortak çalışıyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,646
Tepkime puanı
0
Katar Dışişleri Bakanı Şeyh Muhammed bin Abdulrahman Al Thani, Katar’ın Kabil’deki havaalanını “mümkün olan en kısa sürede” yeniden açmak için Taliban ile birlikte çalıştığını ve Körfez devletinin Türkiye’den teknik yardım istediğini de sözlerine ekledi. Al Thani, Perşembe günü düzenlediği basın toplantısında ‘’Çok sıkı çalışıyoruz ve mümkün olan en kısa sürede havaalanını çalıştırabileceğimize dair umudumuz devam ediyor. Umarım önümüzdeki birkaç gün içinde iyi haberler duyarız’’ dedi.

İngiliz mevkidaşı Dominic Raab ile Doha’da müzakerelerde bulunan Katar Dışişleri Bakanı, Kabil havaalanı için Taliban ile ortak çalıştıklarını açıkladı. Ortak düzenlenen basın toplantısında Dominic Raab, İngiliz Dışişleri Bakanı, Afganistan’da Taliban ile ilişki kurmaya ihtiyaç olduğunu, ancak İngiltere’nin hükümeti tanımak için acil bir planı olmadığını söyledi. Raab, Birleşik Krallık’ın “öngörülebilir gelecekte hiçbir zaman” Taliban’ı tanımayacağını ve grubu kelimelerle değil eylemleriyle yargılayacağını da sözlerine ekledi.

YAŞANAN TERÖR SALDIRISI VE TAHLİYELER SONRASI CİDDİ TAHRİBAT OLUŞTU

ABD, Kabil havaalanından 100 binden fazla insanı tahliye ederken, son ABD birliklerinin 31 Ağustos’ta ABD Başkanı Joe Biden tarafından belirlenen son tarihte ayrılmasıyla birlikte havaalanı hasar gördü. Kabil havaalanı yakınlarında yaşanan bombalı terör saldırısı sonrası havaalanının tahribatı arttı. Taliban, Batı destekli Kabil yönetiminin çöküşünü tetikleyen çarpıcı bir askeri taramayla 15 Ağustos’ta iktidarı ele geçirdi. Grup ayrıca 20 yıllık savaşın ardından ABD liderliğindeki yabancı güçlerin geri çekilmesini de kutluyor.

E-Gi1yCWEAAP5zr-300x200.jpgBu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAfgan halkı, Kabil Havaalanı’na doğru kaçmaya devam ediyor​

    dTaliban Türkiye’den Kabil havalimanı için sadece “teknik destek” istedi​

    dCoşkun Aral: Kabil Havaalanı uyuşturucu kaçakçılığı için kullanılıyor​
Öte yandan, Afgan grubu yeni bir hükümetin kurulduğunu duyurmaya hazırlanırken, Birleşmiş Milletler’in üç Afgan’dan birinin aç olduğuna dair uyarısıyla bir insani kriz yaklaşıyor. Afganistan’da son günlerde gıda fiyatlarının yaklaşık yüzde 50, petrol fiyatlarının ise yüzde 75 oranda arttığı öğrenildi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst