Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Kosova’da etnik gerilim: Polis ile Sırplar azınlık arasında çatışma çıktı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
10,936
Tepkime puanı
0
Kosova’da polis, şüpheli mal kaçakçılığı üzerine baskınlar yaptığı sırada Sırplarla çatıştı. Yetkililer, Çarşamba günü en az altı polis memuru ve bir Sırp sivilin yaralandığını söyledi. Polis, baskının sona erdiğini ve durumun sakinleştiğini belirterek sekiz kişinin tutuklandığını bildirdi.

Kosova ve Sırbistan arasındaki gerilim her geçen gün şiddetini arttırıyor. Son günlerde yaşanan olaylar, Batı Balkanlar’daki gerilimi arttırırken, daha geniş uluslararası toplumların sükunet çağrılarına yol açtı. Kosova’daki NATO liderliğindeki uluslararası barış gücü (KFOR) her iki tarafı da “daha geniş bir kaosu” önlemeye çağırdı.

ETNİK SIRPLARIN YAŞADIĞI KUZEY MİTROVİCA’YA BASKIN YAPILDI

Kosova polisinin verdiği bilgiye göre, polis memurları Çarşamba günü, çoğunluğu Sırpların yaşadığı kuzey Mitrovica da dahil olmak üzere dört bölgeye baskın düzenledi. Sosyal medyaya düşen video görüntülerinde, etnik Sırpların polis memurlarına taş ve başka nesneler fırlatırken polisin göz yaşartıcı gaz kullandığı görüldü. Polis, “suç gruplarının yolları araçlarla kapatmak için organize bir şekilde toplandığını, sıvı gaz tankları, şok bombaları, silah ve el bombaları kullandığını” söyledi. Çatışmalarda aralarında 36 yaşındaki bir etnik Sırp’ın da bulunduğu en az yedi kişi yaralandı. Kosova müzakerelerinden sorumlu Sırp hükümet yetkilisi Petar Petković, adamın sırtından vurulduğunu söyledi. Petković, doktorların ciğerlerine giden kurşunu çıkarmak için çalıştıklarını da sözlerine ekledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSırp askerleri Kosova sınırında yüksek alarmda​

    dKosovo ile Sırbistan arasında ‘izinsiz sınır ihlali’ gerginliği​
Bu arada Sırp basını, Kosova polisinin mal kaçakçılığını durdurmak amacıyla bir eczane ve diğer dükkanlara baskın düzenlemesi sonrasında bölgenin “son derece gergin” olduğunu bildirdi. Kosova Başbakanı Kurti, suç ve suç örgütlerine müsamaha göstermeyeceklerini ve müdahele edeceklerini ve kaçakçılık ile mücadele edeceklerini açıkladı. Ancak Sırbistan Başbakanı Ana Brnabić, Mitrovica’daki durum “dramatik olmaktan öte” olduğu için “uluslararası toplumdan” “hızlı tepki” istedi. Brnabiç yaptığı açıklamada, “Bu tür bir davranış bizi kaosun eşiğine getiriyor.” dedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de Kosovalı Sırp temsilcilerle görüşmek üzere Kosova yakınlarındaki Raska kasabasına gidiyor.

AB: ‘’ŞİDDET OLAYLARININ DERHAL DURMASI GEREKİYOR’’

AB dış politika sorumlusu Josep Borrell, Brüksel’in “Belgrad ve Priştine ile temas halinde olduğunu” ve “tüm açık konuların AB’nin kolaylaştırdığı diyalog yoluyla ele alınması gerektiğini” söyledi. Borrell, Twitter’da “Kosova’nın kuzeyindeki şiddet olaylarının derhal durdurulması gerekiyor” dedi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst