Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Maas: Afganların Almanya’ya hızlı bir şekilde ulaşması için işbirliği arıyoruz

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Türkiye, Özbekistan, Tacikistan, Pakistan ve Katar ziyareti öncesinde bugün (29 Ağustos) yazılı bir açıklama yaptı. Maas yapacağı ziyaretlerin Afganistan’da Taliban’ın idareyi ele alması sonrası yaşanan çalkantılar ve artan terör tehdidiyle doğrudan ilgili olduğunu belirtti.

Maas açıklamasında özetle şu hususlara değindi: “Alman vatandaşlarını, Afgan yerel personelini ve Afganistan’dan korunmaya ihtiyacı olan diğer insanları tahliye etmek için geçen iki haftanın çabaları, birçok ortağın dahil olduğu büyük bir başarıydı ve olmaya devam ediyor. Sahada, sayısız insan ülkeyi terk edebilmek için umut beslemeye devam ediyor ve Afganistan’daki durum son derece istikrarsız ve tehlikeli. Kabil’deki havaalanındaki saldırılar bize uluslararası terörizmin yeniden canlanması tehlikesinin ne kadar büyük olduğunu gösteriyor. IŞİD-Horasan ve diğer teröristlerin şimdi korkunç bir hızla ilerlemeye çalıştıkları siyasi bir boşluk ortaya çıktı.

“ALMANYA’NIN BÖLGEYE YÖNELİK TAAHHÜTLERİ DEVAM EDİYOR”

Bu gelişmeler sonucunda sadece Afganlar değil, komşu ülkeler de tek başlarına baş edemeyecekleri zorluklarla karşı karşıya kalmaktadır. Bugün bölgeye, Almanya’nın taahhütlerinin askeri tahliye görevinin sonuçlanmasıyla sona ermediğini açıkça belirtmek için seyahat ediyorum. Bugün seyahat ettiğim ülkelerden bazıları, tahliye misyonumuzun başarısını sağlamada ve 5000’den fazla kişinin Alman ordusunun uçuşlarıyla Afganistan’dan ayrılmasını sağlamada önemli bir rol oynadı. Alman hükümeti adına, bu vesileyle minnettarlığımı ifade etmek ve bu uluslararası işbirliğinin şimdi başlayan kritik aşamada da devam etmesini sağlamak için çalışmak istiyorum.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dErdoğan: Taliban’ın açıklamaları ılımlı, alt yapıyla yardımcı olmak isteriz​

    d“Türkiye ve Katar, Kabil Havalimanı’nı ortaklaşa işletecek”​

    dTaliban’ın lider kadrosunda kim, kimdir? Haklarında neler biliniyor?​
“TALİBAN’A KARŞI KOORDİNELİ BİR YAKLAŞIM ŞART”

Bu, Almanların, yerel personelimizin ve korunmaya ihtiyacı olan diğer Afganların Almanya’ya nasıl hızlı ve güvenli bir şekilde ulaşabilecekleri konusunda Afganistan’ın komşu ülkeleriyle anlaşmaya varmayı da içeriyor. Bu, havaalanının bir kez daha sivil operasyonlara hızla nasıl açılabileceği ve Taliban’a karşı koordineli bir uluslararası yaklaşımın benimsenmesi meselesini de içeriyor.”
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst