Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Macron Erbil ve Musul’u ziyaret etti: IŞİD Müslümanlara da saldırdı

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin (IKBY) başşehri Erbil’i ziyaret ederek IKBY Başkanı Neçirvan Barzani ile biraraya geldi.

Macron daha sonra Musul’a geçerek IŞİD’in saldırıları nedeniyle ağır hasar gören ve UNESCO tarafından yeniden yaptırılan Meryem Ana Kilisesi’ni ziyaret etti.

Musul’da bulunan Meryem Ana Kilisesi’nde konuşan Emmanuel Macron, “Irak’ın tüm dini kimliklerine saygı duyuyorum. Dün akşam Bağdat’ta bir Şii camisini ziyaret ettim ve bugün Musul’da bir Sünni camisinde olacağım. IŞİD’e karşı kararlılığımız ve savaşımız sürecek” ifadelerini kullandı. Macron, kilise ziyareti sonrası Musul’da IŞİD saldırılarında büyük zarar gören tarihi Nur Camisi’ni de ziyaret etti.

Erbil merkezli Rûdaw haber kanalına konuşan Macron, “Bütün dinleri hedef alan IŞİD, Müslümanlara da saldırdı. Bu saldırılar sonucu hepimiz büyük zarar gördük. Terörle mücadele konusunda Kürdistan ve Irak hükümetiyle birlikte çalışacağız. Hiçbir din terörle iç içe yaşayamaz. Müslüman ve Hristiyanlar için birer ilim ve öğrenim merkezleri olan kilise ve camiler, aynı zamanda halka da destekte bulunuyorlardı. Musul’daki hayatı canlandırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

Bölgedeki Fransızca konuşulan Hristiyan okullarını finanse eden Fransa, Ortadoğu’daki Hristiyanların ve diğer azınlıkların durumunu iyileştirmeyi amaçlıyor. Macron “Bu mesaj medeniyetçi olduğu kadar jeopolitiktir. Bu topluluklara saygı yoksa Irak’ta denge olmaz” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dIrak Ortadoğu’da tansiyonu düşürmek için tarihi bir zirve düzenledi​

    dIrak’ta Sisi ile görüşen Katar Emiri İstanbul’a geldi​

    dTürkiye ile İran arasında Sincar üzerinden bir çatışma çıkar mı?​
Musul ziyaret kapsamında siyasi ve dini liderlerle de bir araya gelmesi beklenen Macron’un Fransa ve Irak arasında uzun zamandır yenilenmesi için görüşmeler yürütülen Musul Havaalanı’nı da ziyaret etmesi öngörülüyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst