Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Moderna aşısı BioNTech aşısına nazaran daha etkili koruma sağlıyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
15,182
Tepkime puanı
0
ABD Salgın Kontrol ve Koruma Merkezi (CDC) tarafından yayınlanan yeni bir rapor, Moderna aşısının BioNTech/Pfizer veya Johnson & Johnson aşılarına göre daha yüksek oranda koruma sağladığını gösteriyor.

Yakın zamana kadar Moderna ve BioNTech/Pfizer’in COVID-19 aşıları hastaneye yatış ve ölüme karşı benzer koruma oranları sağlayan aşılar olarak görülüyordu. Bununla birlikte CDC tarafından Cuma günü yayınlanan yeni bir rapor, Moderna’nın aşısının diğer aşılardan daha iyi oranda hastaneye yatışları önlediğini ortaya koydu. Rapora göre, Moderna ve BioNTech/Pfizer aşılarının yanı sıra Johnson & Johnson aşısı da, hiç aşısız kalmaktan önemli ölçüde daha iyi koruma sağlıyor.

EN İYİ KORUMA SAĞLAYAN AŞI HANGİSİ?

Raporda, Moderna’nın iki dozluk aşısının Mart-Ağustos ayları arasında hastaneye yatış riskini %93 oranında azalttığı tespit edildi. Aynı süre zarfında BioNTech/Pfizer’in iki dozluk aşısı hastaneye yatış riskini %88 oranında azalttı. Rapor, 18 ABD eyaletindeki 21 hastaneden gelen verileri bir araya getirdi. Yaklaşık 1.300 tam aşılı kişiye bakıldı ve bu kişiler aşı olmayan yaklaşık 2.300 kişiyle karşılaştırıldı. Aşılanan kişilerden 476’sı Moderna, 738’i Pfizer ve 113’ü J&J aşısı vurulmuştu.

DepoPhotos_17257962-300x188.jpg

Florida eyaletine bağlı Clearwater kentindeki Morton Plant Hastanesi Covid-19 yoğun bakım ünitesi…


Delta varyantı Temmuz ayında ABD’de baskın hale geldi, bu nedenle veriler son altı ay içinde Delta, Alpha veya diğer yaygın varyantlarla enfekte olan kişileri içermekle birlikte rapor, tek tek varyantlara karşı direnci ayrıca ölçmedi.

CDC raporu aşı etkinliğindeki bu farklılığın BioNTech/Pfizer’in korumasının zamanla azalması, Moderna’nın ise düşmemesi gerçeğinden kaynaklanıyor gibi göründüğünü kaydetti. Pfizer aşısı, uygulandıktan sonraki ilk dört ayda hastaneye yatış riskini %91 oranında azalttı, fakat bu koruma dört ay sonra %77 seviyesine düştü.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dKoca: Vaka sayıları son haftadaki seyrinde devam ederse, yüksek can kayıplarının önüne geçemeyeceğiz​

    dAnkara’da 12 hamile Covid-19’dan hayatını kaybetti: Hepsi aşısızdı​

    dAşı milliyetçiliği, küresel kapitalizmin Çernobil’i olabilir​
Bununla birlikte hem Moderna hem de Pfizer’in aşıları, J & J’nin tek doz aşısından daha iyi koruma sağlıyor. Her üç aşı da ciddi hastalık ve ölüme karşı hala güçlü koruma sağlıyor.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst