Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Muharrem Erkek; “Memleketi Batırdınız..”

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
muharremZerkekZBteZKonuyma.jpg


CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek, Ekonomik kriz nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilebileceği iddiasına ilişkin, "Anayasa bu yetkiyi veriyor mu yürütmeye? Kendin batıracaksın, sonra OHAL ilan edeceksin. Neden istifa etmeyi düşünmüyorsun, OHAL'i düşünüyorsun? Sorumlu sensin. Ekonomiyi sen batırdın" dedi. "Yoksul Afrika kıtasında Mali'de, Tanzanya'da asgari ücret 200 dolar. Bugün Türkiye'de şu an itibariyle 190 dolar" diyen Erkek, hükümete enflasyonla ve hayat pahalılığıyla mücadele çağrısı yaptı.CHP'li Erkek, TBMM Genel Kurulu'nda 2022 yılı bütçe kanun teklifinin görüşmelerinde konuştu. İktidarın para politikasını eleştiren Muharrem Erkek; “Bu kürsüde her zaman gayet açık ve net konuşmamız gerekiyor, gerçeği ifade etmemiz gerekiyor; ben de gayet açık ve net söylemek istiyorum: Bugün, maalesef, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ve saray iktidarı memleketi batırdı. Evet, gerçek bu; memleketi batırdınız. Tarihin en ağır ekonomik buhranıyla toplumu karşı karşıya bıraktınız; toplumu büyük bir işsizlikle, derin bir yoksullukla, enflasyonla baş başa bıraktınız. Nasıl olmansın ki? Bakın, yarın Merkez Bankası faizle ilgili bir karar verecek; bugün Hazine ve Maliye Bakanının kardeşi Sayın Seyidullah Nebati açıklama yapıyor "Yarın Merkez Bankasının pas geçmesi gerekir ama benim tahminim, faizi 1 puan indirecekler." diyor. İşte, böyle bir tablo yarattınız maalesef. Bunu söyleyen Hazine ve Maliye Bakanının kardeşi, herhâlde yarın Merkez Bankasının vereceği karar da belli oldu” dedi.Ekonomik kriz nedeniyle olağanüstü hal (OHAL) ilan edilebileceği iddiasına ilişkin olarak CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Bugün görüştüğümüz bütçenin de bir anlamı kalmadı maalesef. Çünkü saray, yürütme bütçeyi Meclise sunduğunda dolar 9 liraydı, işte bugün 15 liraya dayandı, ek bütçeyi de herhâlde bu arada hazırlıyorsunuzdur. Nasıl bu duruma geldik? Sorun sistemde değerli milletvekilleri. Bakın, bir hatırlatma yapacağım 2014'ten. 12 Mayıs 2014'te bugün de sarayın iktisatçısı olan, Cumhurbaşkanının danışmanı olan Yiğit Bulut ne demiş? "Her vatandaşın varlığı en az 3 katına çıkacaksa başkanlık sistemi olmazsa olmaz ilk şarttır." Ne büyük bir gaflet, ne büyük bir cehalet. Vatandaşın varlığı artmadı ama gerçekten Türkiye'yi yönetenlerin mal varlıkları kaç kat arttı kimse bilmiyor çünkü siyaset bir zenginleşme aracı olmuş, siyasi ahlak maalesef çökmüş. Zaten 2014'te fiilen bu tek adam sistemine geçtiniz. OHAL döneminde OHAL'i fırsat bilip Nisan 2017'de de hukuken geçirdiniz memleketi ve maalesef bu sistemle Türkiye, 83 milyon freni patlamış kamyon gibi uçuruma sürükleniyor” tepkisini gösterdi.“TANZANYA'DA ASGARİ ÜCRET 200, TÜRKİYE'DE 190 DOLAR"

İktidara ve iktidar milletvekillerine “Memleketi Batırdınız” tepkisini gösteren CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Bu laflar edilirken, başkanlık sistemi güzellemeleri yapılırken 1 Bulgar levası 1 liraydı, bugün 1 Bulgar levası 8 lira, 8 lira. Memleketi getirdiğiniz hâle bakın. Dolarla maaş almıyor kimse ama vatandaşın aldığı her şey dolara endeksli, her şey. Yoksul Afrika Kıtası'nda, Mali'de, Tanzanya'da asgari ücret ne kadar biliyor musunuz? 200 dolar, yoksul Afrika ülkesinde, Mali'de, Tanzanya'da, Orta Asya'nın Türkî Cumhuriyetlerinde ortalama 400 dolar. Bugün Türkiye'de ne kadar? Şu an itibariyle 190 dolar, yarın belki 150 dolar olacak. Siz asgari ücreti arttırın ama önce gerçek tehlike olan enflasyonla, hayat pahalılığıyla mücadele edin, gerçek tehlike o çünkü. Faizle uğraşıyorsunuz ya, insanların alım gücü eridi” dedi.
“NEDEN İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMÜYORSUN DA OHAL'İ DÜŞÜNÜYORSUN?”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim vaadi olarak açıkladığı 2023 vaatlerini hatırlatan CHP Genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek; “Ne diyordu Genel Başkanınız Sayın Erdoğan, taahhüdünüz neydi millete: "2023 yılında kişi başına düşen millî gelir 25 bin dolar olacak." Taahhüdünüzdü bu, taahhüt, söylem değil. Ne oldu, nerelere geldik? Çünkü sorun sistemde. Merkez Bankamızı bile, milletin Merkez Bankasını bile maalesef iflas noktasına getirdiniz ve çok acı bir şey var; bugün ekonomiyi batıranlar, ağır ekonomik bunalımın sorumlusu olanlar, kendi kusurlarıyla bu ekonomik tabloyu yaratanlar, maalesef, bugün sarayın koridorlarında ne diyor? "Ağır ekonomik bunalım sebebiyle OHAL ilan edilebilir, hazırlanın." Neden? Anayasa bu yetkiyi veriyor mu yürütmeye? Kendin batıracaksın, sonra OHAL ilan edeceksin. Neden istifa etmeyi düşünmüyorsun da OHAL'i düşünüyorsun? Sorumlu sensin, ekonomiyi sen batırdın” dedi.
“OHAL'İ DÜŞÜNECEĞİNİZE GELİN, SANDIĞI GETİRİN, MİLLETTEN KORKMAYIN”

AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifa çağrısında bulunan CHP’li Muharrem Erkek; “Öyle diyordunuz ya: "Benim ben bu ekonominin sorumlusu." E, o zaman istifa et, istifa et, memleket seçime gitsin ya da Meclis seçim kararı alsın. OHAL mi seçim mi, olağanüstü hâl mi seçim mi? Hangisi vatandaşın lehine, hangisi? Bakın, burada ifade edildi; anneler, babalar bebek maması çalmaya teşebbüs ediyor marketlerde. Ne kadar acı bir tablo değil mi? 1 liraya ekmek alabilmek için, 1,25 liraya ekmek alabilmek için kilometrelerce kuyrukta emekliler bekliyor. Ağlıyor insanlar, ağlıyor; Türkiye'nin gerçeği bu. Okullarda, sınıflarda açlık sebebiyle bayılan öğrenciler var. Kim bu tablonun sorumlusu, dış güçler mi? Büyüklere masallar, küçüklere gerçekler, ne güzel değil mi? Harika, şimdi de OHAL. Ya, bizim OHAL'e değil demokrasiye, hukuka, özgürlüklere ihtiyacımız var. Bizim OHAL'e değil güven ve siyasi istikrara ihtiyacımız var. Eğer bu bilinçli söyleniyorsa gaflettir, cehalettir, aynı zamanda da Türkiye'ye ihanettir. OHAL'i düşüneceğinize gelin, sandığı getirin, milletten korkmayın” dedi.
“İLK SEÇİMDE NE OLACAĞINI DA BİLİYORSUNUZ”

Chp GENEL Başkan yardımcısı Muharrem Erkek, iktidarın seçimden korktuğunu bu sebeple iktidarı bırakmamak için OHAL ilan etmeyi düşündüğünü belirterek; “Bu sistem demokratik hukuk devletini de çökertti, Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi. Öğrenciler cezaevinde, akademisyenler, gazeteciler, siyasetçiler cezaevinde, Boğaziçi’nde okuyan 2 öğrenci hâlâ cezaevinde. Niçin? Eylem yapmışlar. Ya, gençlere bile tahammülünüz yok artık, gençleri bile terörist yaptınız. İstanbul İl Başkanımıza; İstanbul'u kaybettiniz ya, nasıl bir kin ve intikamsa, 5 ayrı dosyadan toplam on yıl hapis cezası verildi, Yargıtay’da bekliyor. Bu da yetmedi, bugün derdest, devam eden 4 tane soruşturma, 3 tane ceza davası, 3 tane tazminat davasıyla 1 milyon 400 bin lira talep ediliyor. Ya, bu ne korkudur? İstanbul'u kaybettiniz, ilk seçimde ne olacağını da biliyorsunuz, Sayın Genel Başkanınız söyledi. Yalnız değerli milletvekilleri, adalet yoksa akıl vicdana danışmaz, merhamet zihinden uzak durur, uzak” dedi.
“HUKUK DEVLETİNİ TANIMADIĞINIZ ZAMAN.. ÜLKENİN HALİNİ GÖRÜN..”

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin kararlarını tanımadığını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hukuk devletini tanımadığını açıkladığını belirten Erkek; “Bakın, yıl 1998, Genel Başkanınız Erdoğan, dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı; halkı kin ve düşmanlığa tahrikten hapis cezası aldı, Yargıtay onadı, değil mi? Sonra Amerikan Başkonsolosu kendisini ziyaret etti, Amerikan Başkonsolosuyla beraber Türk yargısının kararını eleştirdiler. Biz de eleştirdik; doğru değil. O zaman "Ya, benim yargımın verdiği karardır. Devletimin yanındayım, sorun değil." demedi. Amerikan Başkonsolosuyla birlikte basın toplantısı da yaptı. Tam üç kere Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine başvurdu Erdoğan, tam üç kere. Şimdi, bugün ne diyor? "Ben AİHM kararını tanımıyorum, Anayasa Mahkemesi kararını tanımıyorum."AİHM kararını da Anayasa Mahkemesi kararını eleştirebilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ama tanımıyorum diyemezsiniz. Tanımıyorum demek hukuk devletini tanımıyorum demektir. Hukuk devletini tanımadığınız zaman işte, böyle bakın; doların hâlini, ülkenin hâlini görün. Dolar 10 lira mı olur diyorduk, şimdi keşke 10 lira olsa diyoruz. Memleketi ne hâle getirdiniz, maalesef” dedi.
“AVRUPA HEDEFİNDEN ORTA AFRİKA LİGİNE..”

İktidarının ilk yıllarında AK Partinin Avrupa Birliği hedefin olduğunu, 20 yıl sonra gelinen noktayı işaret eden Muharrem Erkek; “Şimdi, daha önce de seçim bildirgelerinizde Erdoğan millete ne diyordu? "Evrensel hukuk, AİHM kararlarına göre reformlar yapıyoruz. Yol haritamız Avrupa kıstasıdır." Nereden nereye? Şimdi Afrika ligi, Orta Asya ligi oldu herhâlde. Değerli milletvekilleri, çok samimi bir şey söyleyeyim, Nobel Barış Ödülü sahibi Elie Wiesel'in sözü bu, güzel bir söz. "Adaletsizliği önleyecek gücümüzün olmadığı zamanlar olabilir ama adaletsizliğe itiraz etmeyi beceremeyeceğimiz bir zaman asla olmamalıdır." Bari itiraz edin, adaletsizlikleri önleyemiyorsunuz, bari itiraz edin ama edemezsiniz çünkü bir gerçek var herkes gibi siz de sarayın vesayeti altındasınız. Ağır bir vesayetle karşı karşıyayız” dedi.
“GÜCÜ BİR KİŞİYE BIRAKIRSANIZ SONUÇ ORTADA.. SİSTEM İFLAS ETTİ”

CHP genel Başkan Yardımcısı Muharrem Erkek yeni bir sisteme ihtiyacın acil olduğunu belirterek konuşmasını şöyle sonlandırdı “Ve tarihten bir ders: Atina kentinin Anayasası'nı ve yasalarını yapan Solon; biliyorsunuz bir devlet adamı ve şair. Atina'dan tiran olmamak için uzaklaşıyor, Mısır'a gidiyor, Kıbrıs'a gidiyor, sonra Anadolu'ya geliyor sonra Sicilya'da bir kent kuruyor. Atinalıları, hemşerilerini de bu kente taşıyor. Sonra bir bakıyor, aradan zaman geçiyor, kenti yöneten kişi tiran olmuş, bir diktatör olmuş. Atinalılara sesleniyor, şöyle diyor: "Eğer bugün çok sıkıntı çekiyorsanız suçu tanrılarınızın üstüne atıp söylenmeyin. Kendi yaptığınız hatayı kabul edin. Kimilerine o kadar büyük bir güç tanıdınız ki o güçle sizlerin boynuna mutlak itaat boyunduruğunu takmalarına izin verdiniz ve size yalanlar söyleyen bir adamın tatlı sözlerine kandınız, kötülüklerini görmezden geldiniz." 2.500 yıl önce söylenmiş bu sözler, bugün de nedense aklımıza geldi. Buradan söylememiz gerekti. Tarihten güzel bir ders. Sistem iflas etti, siz de iflas ettiniz, saray iktidarı da iflas etti. Bunu asla unutmayın. Yeni bir sisteme ihtiyacımız var. Güçlü kurallara, güçlü kurumlara, güçlü kadrolara ihtiyacımız var. Gücü bir kişiye bırakırsanız sonuç ortada. Vatandaş kan ağlıyor, kan, sizin yüzünüzden; siz hâlâ bu ucube sistemi dayattığınız ve desteklediğiniz için. Yeni bir sisteme ihtiyacımız var ama hiç kimse merak etmesin, hiç kimse umutsuz olmasın. Bu tek adam sistemini ve bu adaletsiz düzeni mutlaka değiştireceğiz ilk seçimde.”


Kaynak : http://www.canakkaleaynalipazar.com/muharrem-erkek-memleketi-batirdiniz/20696/
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst