Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

NATO Genel Sekreteri: Kabil havalimanı için Katar liderleriyle temas halindeyim

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
61,883
Tepkime puanı
0
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg Cuma günü yaptığı açıklamada, NATO’nun “savunmasız” Afganları tahliye etmek için Taliban ile teması sürdürmeye çalışacağını, ancak Afganistan’ın yeni idarecilerinin kendilerinin tanınmayı hakettiklerini göstermeleri gerektiğini belirtti.

Stoltenberg, Kabil havalimanının yeniden işlerlik kazanması meselesini, konuya ilişkin Taliban’la temas halinde olan Katar Emiri ve Katar Dışişleri Bakanı ile de görüştüğünü söyledi.

NATO Genel Sekreteri Reuters’e verdiği mülakatta, “Ülke dışına çıkmak isteyen Afganları tahliye etmek için Taliban ile operasyonel temas gerekli. NATO olarak bizim için çalışan personelin çoğunu tahliye ettik. Ancak hala çok sayıda insan geride kaldı ve onları da çıkarmak için çalışmaya devam edeceğiz.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban kendisine karşı hala direnen son bölgeyi de aldığını duyurdu​

    dTaliban’ı tanımak için şartlar ileri süren Avrupa Birliği Kabil’de ofis açacak​

    dTaliban’ın ani zaferi Ankara ile Washington arasındaki kırılgan fay hattında sarsıntıya yol açabilir​
NATO’nun Taliban’ın diplomatik olarak tanınması için erken olduğuna inandığını vurgulayan Stoltenberg, “Onları sözlerine göre değil eylemlerine göre değerlendireceğiz. Afganistan’ın uluslararası teröristler için güvenli bir sığınak olmasını engellemek, insan hakları, özellikle kadın hakları ve (geride kalan Afganların) serbest geçişi konusunda vaat ettikleri şeylerden onları sorumlu tutacağız” dedi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst