Neler yeni

Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Okula alınmayan kız arkadaşlarıyla dayanışma için Taliban’ı boykot ediyorlar

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
17,197
Tepkime puanı
0
Taliban’ın kontrolüne geçen Afganistan’da üniversitelerde kız öğrencilere getirilen katı kurallardan sonra orta öğretim okullarına da kız öğrenci yasağı getirildi. Ortaokullar için de eğitimin başladığı Afganistan’da Taliban hükümetinin talimatıyla okullara yalnızca erkek öğrenciler ile erkek öğretmenlerin sınıflara dönebildi. Hükümetin aldığı bu kararın ardından erkek öğrenciler, dayanışma içinde okula gitmeyi reddediyor.

Afganistan’da Taliban hükümeti eğitimdeki ayrımcılığını sürdürmeye devam ediyor. Kız öğrencilerin önce üniversite eğitimi almalarını yasaklayan hükümet, son olarak ortaokullara da sadece erkek öğrenci ve erkek öğretmenlerin alınacağını açıkladı. Taliban’dan yapılan yazılı açıklamada kız çocuklarının okula dönüşüyle ilgili herhangi bir ifade yer almadı. Yaşanan gelişmelerin ardından, ortaokul çağındaki erkek öğrenciler alınan kararı protesto ederek, okula gitmeyi reddediyor.

‘’HER ŞEY ÇOK KARANLIK GÖRÜNÜYOR’’

İngiltere merkezli haber ajansı BBC’nin Afgan bir kız öğrenci ile yaptığı röportajda, öğrenci çok üzgün olduğunu dile getirdi. Taliban’ın aldığı kararın ardından ‘’Her şey çok karanlık görünüyor’’ diyen Afgan öğrenci, eğitim hakkının elinden alınmasının çok üzücü olduğunu dile getirdi. Taliban iktidarı ele geçirdiğinde değişim sözü vermişti ama yönetimle ilgili alınan son kararlar Afganistan’da katı kuralların geçerli olduğu 1990’lı yıllara dönüşe işaret ediyor.

‘’BİZİ OKULA GÖNDERECEKLERİNİ SANMIYORUM’’

Afganistan’da ortaokullara genelde 13-18 yaş arasındaki öğrenciler gidiyor. Lise eğitiminin verildiği okullarda Taliban’ın aldığı karar sonrası okullara sadece erkek öğrenci ve erkek öğretmenler alınacak. Taliban sözcüsü Zebihullah Mücahit, kız öğrenciler için okulların yakında açılacağını dile getirse de halkın buna dair bir inancı yok.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dAfganistan’da üniversitelerdeki karma eğitim sona eriyor​

    dAfganistan’da eğitim ‘haremlik-selamlık’ başladı: Aynı sınıfta, ayrı ayrı oturdular​

    dAfganistan’da kız öğrenciler ortaokula geri dönemeyecek​
Afganistan’ın başkenti Kabil’de yaşayan 16 yaşındaki bir kız öğrenci verdiği demeçte, kız öğrencilerin okula gönderileceğini sanmadığını ifade etti. “Çok acı bir gün. Doktor olmak istiyordum. Hayallerim yıkıldı. Bizi okula geri göndereceklerini sanmıyorum. Liseleri yeniden açsalar bile kadınların eğitim görmesini istemiyorlar.” dedi.

ÜNİVERSİTELER İÇİN FARKLI TARİFE UYGULANIYOR: ERKEKLERLE YAN YANA GELMEK YASAK

Taliban hafta başında yaptığı açıklamada kadınların üniversite eğitimlerine devam edebileceklerini söylemiş ama erkeklerle yan yana gelemeyeceklerini ve yeni kıyafet uygulamasına uymak zorunda olduklarını duyurmuştu. Alınan bu karar, kız öğrencilerin eğitimden uzaklaştırılmaları anlamına geldiğini savunmuştu.

Afganistan’da 2001 yılında hükümetten devrilen Taliban sonrasında, ülkede okur yazar oranında ciddi bir artış yaşanmış, Özellikle kız çocukları ve kadınlar arasında okuryazarlık arttı. Asya ülkesinde ilkokula giden kız öğrencilerin sayısı neredeyse sıfıra yakınken, Taliban’ın çöküşü sonrası bu sayı 2.5 milyona ulaşmıştı.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst