Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Rekor yağmurun yağdığı New York tarihinde ilk kez “sel alarmı” verdi: En az 45 ölü

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
ABD’nin kuzeydoğu eyaletlerinde Ida Kasırgası’nın devamı mahiyetindeki şiddetli yağışların yol açtığı sel felaketi sonucu en az 45 kişi hayatını kaybetti.

“Tarihi” hava felaketi sırasında ölenlerin özellikle evlerinin bodrumlarını aniden su basması sonucu öldükleri belirtiliyor. Rekor düzeyde yağışın yaşandığı New York’da ilk kez “sel için acil durum uyarısı” yapıldı. New York metro hatları sular altında kalırken birçok yol sular altında kaldı.

New York, New Jersey ve Pensilvanya’nın büyük bir bölümünde insanlar su basmış bodrum katları, hasarlı çatılar ve elektrik kesintileriyle yüzleşti. Vali Phil Murphy, New Jersey’de en az 23 kişinin öldüğünü açıkladı. Komşu New York şehri yetkilileri 12 kişinin öldüğü, bunun 11’nin bodrumlarından kaçamayan kişiler olduğu, ölenlerin yaşlarının 2 ile 86 arasında değiştiği bilgilerini verdi.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio Çarşamba günü geç saatlerde yaptığı açıklamada, “Bu gece şehir genelinde rekor oranda yağan yağmur, acımasız sel ve yollarımızda yaşanan tehlikeli koşullar ile tarihi bir hava olayına şahit oluyoruz.” dedi.

DepoPhotos_17242401-300x200.jpg

İKLİM KRİZİ Mİ, EŞİTSİZLİK KRİZİ Mİ?

ABD Temsilciler Meclisi üyesi Alexandria Ocasio-Cortez sel felaketi sonrası Twitter’dan şu paylaşımı yaptı: “İklim krizi aslında bir eşitsizlik krizidir: Bu ölümlerin çoğu, ani sel gibi olaylarda insanları güvende tutmak için gereken güvenlik standartlarını karşılamayan bodrum evlerinde meydana geldi. Sonuç olarak, burada ani sel sırasında en çok risk altında olan kişiler, hayat kurtarmak için gerekli güvenlik kurallarının uygulanmadığı kayıt dışı bodrum evlerinde yaşayanlardır. Bunlar işçi sınıfı, göçmen ve düşük gelirli insanlar ve ailelerdir.”Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dPeker: Dubai’de başka ülkeyi kötüleyen video çekmemem istendi​

    dİstanbul’da ekmeğe yüzde 25 gizli zam yapıldı​
ABD Başkanı Joe Biden, Ida’nın daha önce büyük yıkıma neden olduğu ve bir milyondan fazla evi elektriksiz bıraktığı güney eyaleti Louisiana’yı Cuma günü ziyaret etti.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst