Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Sınırına 32 Afgan mülteci geldiği için “olağanüstü hal” ilan eden Polonya hükümeti eleştiriliyor

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,649
Tepkime puanı
0
Üç haftadan fazla bir süredir, 32 Afgan Polonya ve Beyaz Rusya arasındaki sınırda mahsur kaldı. Polonya hükümeti bunun üzerine olağanüstü hal ilan etmeye karar verdi. İnsan hakları aktivistleri ve muhalif politikacılar bu adımı “saçma” bulduklarını açıkladı.

Sınırda mahsur kalan Afganların fotoğraflarının çekilerek medyada paylaşılmasından rahatsız olan Polonya hükümeti, artan ilginin önünü kesmek için, Belarus’la olan sınır bölgesinde otuz gün boyunca olağanüstü hal ilan etti. Buna göre, olağanüstü hal bölgesindeki askerlerin, polis memurlarının ve sınır muhafızlarının yanı sıra “sınır nesnelerinin” fotoğraflanması ve filme alınması, sınır bölgesinde kitlesel olarak toplanılması yasaklandı. Böylece gazetecilerin de artık sınır bölgesine erişme imkanı kalmadı.

Polonya eski İçişleri Bakanı Marek Biernacki televizyonda yaptığı açıklamada olağanüstü halin “saçma” olduğunu söyledi. “Olağanüstü hal kararı, genellikle kritik bir durum olduğunda ve yetkililerin artık normal ve mevcut yasalar temelinde hareket edemeyecekleri durumlarda alınır” dedi. Muhalefet de 32 mülteci için olağanüstü hal ilan etmenin uygunluğunu sorgulayan açıklamalarda bulundu.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban’ı tanımak için şartlar ileri süren Avrupa Birliği Kabil’de ofis açacak​

    dTaliban hükümetine Molla Baradar başkanlık edecek​
Polonya İçişleri Bakanı Mariusz Kaminski, olağanüstü halin mantıklı olduğu konusunda ısrar etti ve sonuç olarak sınırdaki durumun istikrara kavuşacağını söyledi. Komşu Belarus cumhurbaşkanına atıfta bulunarak, “Bu sorun sadece sınırın diğer tarafındaki 30 kişiyi ilgilendirmiyor. Bu, Lukashenko’nun bize göndermek istediği buzdağının görünen kısmı. Polonya’nın Avrupa Birliği’ne yasadışı göç için bir başka yol haline gelmesine izin vermeyeceğiz” dedi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst