Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Taliban’ı tanımak için şartlar ileri süren Avrupa Birliği Kabil’de ofis açacak

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
Avrupa Birliği yetkilileri Cuma günü, AB’nin Afganistan’ın yeni hükümeti olarak Taliban’la ilişkilerinin düzeyini tanımlamak için insan haklarına ve hukukun üstünlüğüne saygı da dahil olmak üzere bir dizi koşul açıkladı.

Taliban’la bu koşulların karşılanması halinde işbirliği yapmaya istekli olduklarını belirten AB ülkeleri, Afganistan’a insani yardım sağlamaya, Kabil’den tahliye edilemeyen Afgan çalışanlarının ülkeden güvenli geçişini temin etmeye ve Avrupa’da bir başka göç krizine yol açabilecek kitlesel bir mülteci çıkışını önlemeye odaklandı.

Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Josep Borrell tarafından açıklanan koşullar şu hususları içeriyor: Afganistan başka ülkelere terör ihraç edilen bir üs haline gelmeyecek, insani yardımlara halk ücretsiz erişebilecek, Taliban hükümeti insan hakları, hukukun üstünlüğü ve basın özgürlüğü alanlarındaki standartlara bağlı kalacak.

KABİL’DE BİR AB OFİSİ AÇILMASI KARARLAŞTIRILDI

Borrell ayrıca AB vatandaşlarının ve Afgan personelinin üye devletlerin koruması altında tahliyesini sağlamak ve Taliban’ın AB’nin koşullarına uyup uymadığını değerlendirmek için, güvenlik koşullarının yerine getirilmesi halinde Kabil’de “ortak bir Avrupa Birliği ofisi” açılmasının kararlaştırıldığını açıkladı.

Borrell, “Afganistan’ın geleceği bizim için kilit bir konu olmaya devam ediyor. Çünkü bizi etkiliyor, bölgeyi, uluslararası istikrarı etkiliyor ve Avrupa güvenliği için doğrudan bir etkisi var. Aynı zamanda AB bakanları, Afgan halkını insani yardımlarla desteklemeye devam etmemiz gerektiğini vurguladılar” dedi. AB’nin Taliban’dan kapsayıcı bir geçiş hükümeti kurmasını beklediğini belirten Borrell, “İlişkiye girmemiz bu koşulların yerine getirilmesine bağlı olacak” dedi.

AB, Afgan hükümetine kalkınma yardımlarını askıya aldı, ancak 2021-2024 için yaklaşık 1,2 milyar avro (1,4 milyar dolar) yardım sözü verdi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban hükümetine Molla Baradar başkanlık edecek​

    dTaliban: Ekonomimizin ayağa kalkması için Çin bize yardım etmeye hazır​

    dTaliban mı kazandı, ABD mi kaybetti?​
AB BÖLGESEL SİYASİ İŞBİRLİĞİ PLATFORMU KURACAK

AB Dışişleri Bakanları ayrıca, tüm bölgeyi istikrara kavuşturmayı amaçlayan bir AB bölgesel siyasi işbirliği platformu kurularak, bunun aracılığıyla Afganistan’ın komşularıyla koordinasyon sağlanmasını kararlaştırdılar.

Borrell “Bu siyasi platform, Afganistan’dan gelen mülteci akışının yönetimini; terörizmin yayılmasının önlenmesi; uyuşturucu kaçakçılığı ve insan kaçakçılığı da dahil olmak üzere organize suçla mücadele konularını ele alacak ”dedi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst