Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Taliban: Ekonomimizin ayağa kalkması için Çin bize yardım etmeye hazır

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
Taliban sözcüsü Zabihullah Mücahid, ülkenin ekonomik bakımdan yeniden ayağa kalkabilmesi için Çin’in finansal yardımlarda bulunmasını beklediklerini açıkladı.

İtalyan La Repubblica gazetesine konuşan Mücahid, Taliban’ın Çin’in yardımıyla ekonomik bir canlanma için çabalayacağını kaydetti. Kabil’de idareyi Taliban’ın devralmasının ardından Batılı devletler Afganistan’a yapılan yardım ödemelerini ciddi şekilde kısıtlamış durumda.

Çin’in ticaret yollarını açarak küresel etkisini artırmak istediği bir altyapı girişimi olan Yeni İpek Yolu’nun Taliban tarafından büyük saygı gördüğünü söyledi. Mücahid “Ülkemizde Çinliler sayesinde tekrar işletmeye alınabilecek ve modernize edilebilecek zengin bakır madenleri var. Ayrıca Çin, tüm dünyadaki pazarlara geçiş yolumuzdur.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dKatar ve Taliban, Kabil Havaalanını yeniden açmak için ortak çalışıyor​

    dAfganistan’da hangi ülke kaç kişiyi tahliye etti? Türkiye ne yaptı?​

    dTaliban mı kazandı, ABD mi kaybetti?​


Diğer yandan Katar’daki Taliban Siyasi Ofisi Başkan Yardımcısı Abdul Salam Hanafi, Çin Dışişleri Bakan Yardımcısı Wu Jianghao’yla bir telefon görüşmesi yaptığı ve bu görüşmede “Çin, Afganistan’ın güvenilir dostudur. Taliban, Çin ve Afganistan arasında dostane ilişkiler geliştirmeye istekli.” dediği belirtildi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst