Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Taliban hükümetine Molla Baradar başkanlık edecek

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
Kısa süre içinde açıklanması beklenen yeni Afgan hükümetine, Taliban’ın kurucularından Molla Baradar’ın liderlik edeceği bildirildi.

İsmi açıklanmayan Taliban yetkililerinin Reuters haber ajansına verdiği bilgiye göre, Baradar’ın yanı sıra yeni hükümette önemli pozisyonlarda olacak isimler Taliban’ın kurucularından Molla Ömer’in oğlu Molla Muhammed Yakub ve Muhammed Abbas Stanekzai olacak.

Taliban yetkilisi “Tüm üst düzey liderler, yeni hükümeti duyurmak için hazırlıkların son aşamada olduğu Kabil’e geldi.” dedi. Başka bir Taliban kaynağı, örgütün dini lideri Hibetullah Ahundzade’nin dini meselelere odaklanacağını, 25 bakanlığın bulunacağı geçici hükümetin yalnızca Taliban üyelerinden oluşacağını söyledi. Ayrıca 12 Müslüman alimden oluşan bir danışma konseyi (şura) oluşturulacak.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dTaliban’ın lider kadrosunda kim, kimdir? Haklarında neler biliniyor?​

    dTaliban kimdir? ABD’ye rağmen nasıl Afganistan’daki en büyük güç oldu?​
Kaynak ayrıca, altı ila sekiz ay içinde, Afgan toplumundaki yaşlıları ve temsilcileri bir anayasa ve gelecekteki hükümetin yapısını tartışmak üzere bir araya getiren bir loya jirga veya büyük meclisin de kurulmasının planlandığını kaydetti.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst