Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Taliban kendisine karşı hala direnen son bölgeyi de aldığını duyurdu

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
Taliban tüm ülkede kendisine karşı direnmeye devam eden son isyancı kalesi olan Pencşir vadisinin kontrolünü ele geçirmek için taarruza geçti. Kabil’in 125 km kuzeyinde yer alan Pencşir’deki direniş güçlerine Sovyet işgaline karşı mücadele eden mücahitlerin meşhur komutanlarından, 2001’de bir suikast sonucu öldürülen Ahmed Şah Mesud’un oğlu Ahmed Mesud liderlik ediyor.

Taliban liderleri, iktidarı ele geçirdikten haftalar sonra yeni bir hükümetin kurulmasını duyurmaya hazırlanırken Pencşir’de müzakere edilmiş bir çözüm girişimlerinin başarısız olduğunu açıkladılar.

Taliban kaynakları Pencşir vadisini dün akşam itibariyle ele geçirdiklerini açıklarken Ahmed Mesud bunu yalanladı. Mesud, “Pakistan medyasında Pencşir fetihleriyle ilgili haberler dolaşıyor. Bu bir yalan” dedi. Pencşir’deki direniş güçlerinin liderlerinden eski Cumhurbaşkanı Yardımcısı Amrullah Salih ise “Şüphesiz zor bir durumdayız. Taliban işgali altındayız” demekle birlikte savaşın sürdüğünü söyledi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dSınırına 32 Afgan mülteci geldiği için “olağanüstü hal” ilan eden Polonya hükümeti eleştiriliyor​

    dTaliban’ı tanımak için şartlar ileri süren Avrupa Birliği Kabil’de ofis açacak​

    dTaliban mı kazandı, ABD mi kaybetti?​
Bir Taliban komutanı, “Yüce Allah’ın lütfuyla, tüm Afganistan’ı artık kontrol altına aldık. Baş belaları yenildi ve Pencşir artık bizim komutamız altında” dedi. Pencşir vadisi Taliban’ın 1996-2001 yılları arasındaki idaresi sırasında kontrolü altına almayı başaramadığı az sayıdaki bölgeden biriydi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst