Soru sor

Topluluğumuzdan Sorular Sorun ve Cevaplar Alın

Cevap

Soruları Cevaplayın ve Konunuzda Uzman Olun

İletişim Personeli

Uzmanlarımız Sorularınızı Cevaplamaya Hazır

Yeni Zelanda’da bıçaklı terör saldırısı: Polis zanlıyı öldürdü

Katılım
28 Ağu 2021
Mesajlar
33,650
Tepkime puanı
0
Başbakan Jacinda Ardern, Yeni Zelanda’da bir süpermarkete düzenlenen saldırının, IŞİD ideolojisini takip eden ve polis tarafından yoğun gözetim altında tutulan “şiddet içeren aşırılık yanlısı” bir kişinin “terör saldırısı” gerçekleştirdiğini söyledi. Cuma öğleden sonra Auckland’da bir süpermarkete giren ve şu anda hastanede olan en az 6 kişiyi bıçaklayan terörist polis tarafından vurularak öldürüldü.

Yeni Zelanda’da gerçekleşen terör saldırısında, IŞİD üyesi bir kişi Auckland’de bulunan bir süpermarkette 6 kişiyi bıçakladı. Yeni Zelanda polisi, olayın hemen ardından zanlıyı vurarak öldürdü. Yetkililer, terörist olduğu iddia edilen kişinin 2011 yılında Yeni Zelanda’ya gelen ve 2016’dan itibaren ulusal güvenliği tehdit eden bir kişi haline gelen Sri Lanka vatandaşı olduğunu söyledi. Ülke Başbakanı Jacinda Ardern, teröristin ideolojisinin IŞİD^den ilham aldığını ancak kendisinin yalnız olduğunu açıkladı.

ARDERN: “BUGÜN OLANLAR İÇLER ACISIYDI”

Yeni Zelanda Başbakan’ı Jacinda Ardern, yaşanan olay hakkında açıklamalarda bulundu. Ardern, “Bugün olanlar içler acısıydı. Nefret doluydu, yanlıştı, bir inanç değil, bir kültür, bir etnisite değil, burada hiç kimse veya hiçbir topluluk tarafından desteklenmeyen ideolojinin pençesine düşmüş bir birey tarafından yapıldı.” dedi.Bu haberler de ilginizi çekebilir:


  • dİngiltere ve ABD’den Kabil Havalimanı için ‘terör saldırısı’ uyarısı​

    dTaliban: ABD ordusu Kabil’de hava saldırısıyla IŞİD intihar bombacısını vurdu​

    dYeni Zelanda’da iki camiye ‘naklen’ terör saldırısı: 49 ölü​
Polis Komiseri Andrew Coster, saldırıyı gerçekleştiren teröristin uzun zamandır takip edildiğini açıkladı. Zanlının ideolojisi hakkında endişelerinin olduğunu belirten Coster, olayın yaşandığı gün teröristi evinden süpermarkete kadar takip ettiklerini açıkladı. Coster, “Daha önce yaptığı gibi mağazaya girdi. Dükkândan bir bıçak aldı. Gözetim ekipleri, faaliyetlerini izlemek için olabilecekleri kadar yakındı.” dedi. Coster, kargaşa başladığında özel taktik grubundan iki polisin koşarak geldiğini söyledi. Adamın bıçakla polise yaklaştığını ve bu yüzden onu vurup öldürdüklerini söyledi.
 
shape1
shape2
shape3
shape4
shape7
shape8
Üst